Inot

Aiacoboae si Popovici, locurile 10, respectiv 12, in finala la 10 metri platforma

Sportivele Mara Aiacoboae si Corina Popovici s-au clasat, joi, pe locurile 10, respectiv 12, în finala probei de sarituri, 10 metri platforma, la Campionatele Europene de la Budapesta.

Mara Aiacoboae a încheiat seria celor cinci sarituri cu un punctaj de 279.45 puncte, clasându-se pe locul 10, în timp ce Corina Popovici a avut 260.75 puncte si a încheiat finala pe locul 12.

În calificari, Mara Aiacoboae s-a clasat pe locul 11, iar Corina Popovici pe 12, ultimul.

Finala probei de 10 metri platforma a fost câstigata de sportiva germana Christin Steuer, cu un total de 354.50 puncte.

Tot joi, în sesiunea de dupa-amiaza, Camelia Potec a încheiat finala la 800 de metri liber, pe locul cinci.

Delegatia României la CE de la Budapesta include sase sportivi la natatie si trei la sarituri în apa, înscrisi în mai multe probe de concurs.

Obiectivul impus la competitia din tara vecina este câstigarea unei medalii.