Hochei

Romania a invins Croatia, scor 2-1, si a promovat in Divizia I a hocheiului mondial

Romania si Croatia s-au intalnit, sambata seara la Zagreb, intr-o partida la finalul careia echipa castigatoare a obtinut promovarea in Divizia I a hocheiului mondial, in timp ce invinsa a ramas pentru inca un an in al treilea esalon valoric. In cele din urma Romania a obtinut victoria, cu 2-1 (0-1, 1-0, 1-0), dupa ce a intors rezultatul in fata echipei gazda a turneului Grupei B. Borna Rendulic a deschis scorul pentru croati in minutul 6, dupa care pentru tricolori au marcat Zsombor Antal in minutul 26 si Magor Peter in minutul 45. Ambele goluri ale Romaniei au fost marcate in superioritate numerica. Vedeti mai jos desfasurarea meciului de la Zagreb.
A inceput meciul din Dom Sportova Arena (Zagreb). Romania il are pe Adrian Catrinoi intre buturi.

Linia intai: Kosa, Basilidesz, Pysarenko, Becze, Mihaly.
Linia a doua: Papp, Nagy, Biro, Peters, Moldovan.
Linia a treia: Goga, Adorjan, Molnar, Virag, Antal.
Linia a patra: Pal, Peter, Balint, Gliga.

Prima eliminare dictata impotriva Romaniei (3:27). Endre Kosa trimis pe banca pedepselor pentru tinere cu crosa.

Croatii au deschis scorul in situatie de egalitate numerica pe gheata. Borna Rendulic a marcat in minutul 5:46 din pasa lui Marko Tadic.

Croatia intra la cabine cu 1-0, gol marcat in debutul meciului de Rendulic.

Kresimir Svigir a fost eliminat doua minute (23:33), dar tricolorii au ratat situatia de om in plus pe gheata.

Asa cum am sperat si anticipat, Romania a reusit egalarea in acest minut 25:17 prin Zsombor Antal in situatie de superioritate numerica. Zsolt Molnar a fost resposabilul cu pasa decisiva.

Minutul 27 aduce o noua eliminare in tabara noastra. Tibor Basilidesz a fost scos din joc pentru o piedica.

Eliminare de 10 minute pentru croatul Veljko Zibret pentru o duritate in zona gatului unui adversar (30:29). Gazdele incepe sa-si piarda capul sub apasarea mizei meciului.

Penalizare de echipa dictata impotriva Romaniei pentru un schimb ratat de linii. Prea multi jucatori au ramas astfel pe gheata (32:26).

A doua eliminare primita de Pysarenko (36:39) si croatii au o noua sansa de fixare in propria noastra treime.

Croatii au ramas cu un jucator mai putin in debutul partii a treia dupa eliminarea lui Ivan Sijan (44:28).

Superioritatea numerica a fost din nou valorificata si Romania prelua conducerea in urma reusitei lui Magor Petres (44:49). Acesta a marcat din pasa lui Ervin Moldovan.

Croatii forteaza egalarea si scot portarul de pe gheata in ultimul minut. Actiunea gazdelor a fost tardiva si Romania s-a impus la limita, scor 2-1 (0-1, 1-0, 1-0), dupa un meci de mare lupta si obtine promovarea in Divizia I a hocheiului mondial.