Gimnastica

Gimnastele junioare, trei medalii in finalele pe aparate la Campionatul European de la Birmingham

Gimnastele junioare au cucerit duminica trei medalii în finalele pe aparate, una de aur, una de argint si una de bronz, la Campionatul European de la Birmingham.

Larisa Iordache a câstigat medalia de aur în finala de la sol (nota 14.275), la egalitate cu Anastasia Grishina (Rusia), în timp ce Diana Bulimar a ratat podiumul de putin, ocupând locul patru (14.175).

În finala de la bârna, Larisa Iordache a cucerit medalia de argint (14.575), iar Madalina Neagu s-a clasat pe locul 6 (13.150).

La paralele, România a câstigat o medalie de bronz, prin Diana Bulimar, notata cu 13.575.

În finala de la sarituri, Larisa Iordache a ocupat locul patru, cu nota 13.862, în timp ce Dorina Diana Rusu s-a clasat pe locul sase, fiind notata cu 13.487.

Delegatia echipei de junioare a României a mai cucerit o medalie, la individual-compus, prin Larisa Iordache (55.675).

Tot duminica sunt programate si finalele pe aparate la senioare, în care România are patru gimnaste reprezentante.