La Liga

Barcelona se califica la pas in finala Cupei Spaniei

FC Barcelona este aproape de primul trofeu din acest sezon dupa ce s-a calificat in finala Cupei Regelui Spaniei in dauna celor de la Valencia.
Catalanii au castigat mansa retur de pe Camp Nou cu 2-0 si se califica in ultimul act al competitiei dupa 3-1 la general.

Cesc Fabregas a deschis scorul in minutul 16, iar misiunea Barcelonei a devenit mult mai usoara din minutul 77, cand Feghouli a vazut al doilea cartonas galben. La patru minute distanta, Xavi a marcat ultimul gol al partidei.

In finala, Barcelona va intalni Athletic Bilbao, care a trecut cu 8-3 la general de Mirandes.

Finala Cupei Spaniei se va disputa pe 20 mai daca FC Barcelona nu va disputa finala Ligii Campionilor sau pe 25 mai in caz contrar.