La Liga

Real Madrid a facut spectacol la Trofeul Santiago Bernabeu

La cinci decenii de la castigarea Cupei Intercontinentale, Real Madrid i-a chemat in capitala Spaniei pe uruguayenii de la Penarol Montevideo pentru Trofeul Santiago Bernabeu. 'Albii' lui Jose Mourinho s-au impus in cele din urma cu 2-0 (0-0), goluri Di Maria si Van der Vaart.

Noua achizitie Angel Di Maria, pentru care Florentino Perez a platit 25 milioane de euro, a deschis scorul in minutul 68 la capatul unei curse solitare pe stanga de toata frumusetea.

Scorul final a fost stabilit in minutul 90+1 de olandezul Rafael Van Der Vaart, care a transformat un penalty obtinut tot de el.

Inaintea meciului au fost prezentate suporterilor achizitiile din aceasta vara, Ozil, Khedira si Di Maria fiind noii jucatori pe care Jose Mourinho va conta in sezonul de Primera Division.

Real Madrid debuteaza oficial in noul sezon, duminica seara, de la ora 22, in deplasare cu Real Mallorca.