La Liga

Barcelona si-a pastrat primul loc in Primera

La primul meci oficial dupa infrangerea suferita la Milano in Liga Campionilor, FC Barcelona a avut parte de un meci dificil, pe teren propriu, cu ultima clasata din Primera Division.
Catalanii au deschis scorul in minutul 14, Jeffren Suarez finalizand din interiorul careului, dupa o pasa de geniu venita din partea lui Xavi Hernandez.

Gazdele si-au dublat avantajul in minutul 24, francezul Thierry Henry marcand al patrulea sau gol in acest sezon din pasa lui Ibrahimovic.

Avantul Barcelonei a fost temperat de sutul senzational de la 25 metri reusit de Mario Bermejo.

Guardiola l-a trimis in teren pe Lionel Messi in minutul 51, imediat dupa ce acelasi Bermejo nu l-a putut invinge pe Victor Valdes intr-o situatie de unu contra unu.

Barcelona a refacut diferenta linistitoare de doua goluri in minutul 56, cand Ibrahimovic a punctat pentru 3-1 din pasa lui Yaya Toure. Acesta a fost al 16-lea gol pentru atacantul suedez in sezonul actual.

Oaspetii de la Xerez au gestionat finalul partidei cu doar noua jucatori pe teren, Matias Alustiza si Fabian Orellana fiind eliminati de pe teren.

Barcelona se pastreaza la sefia clasamentului din Primera Division in urma acestui succes.

Principala urmaritoare a catalanilor, Real Madrid, evolueaza pe terenul celor de la Real Zaragoza.