Premier League

Manchester City invinge United si trece pe primul loc

Manchester City a castigat derbiul cu United, scor 1-0, si a trecut pe prima pozitie in fruntea clasamentului, cu doua etape inainte de final, avand sanse foarte mari sa castige titlul.
Cele doua echipe se afla la egalitate de puncte, 63, insa City ocupa primul loc datorita golaverajului superior.

In meciul de luni seara, United a venit pe Etihad Stadium cu gandul la un egal si nu a reusit sa isi creeze nici macar o ocazie de gol.

City a deschis scorul in prelungirile primei reprize, datorita unui cap excelent trimis de Kompany sub transversala.

In partea secunda, United a tinut mingea, s-a aruncat oarba in ofensiva, iar pe contraatac City putea sa mai inscrie.

Finalul a adus o victorie mare pentru City, care a trecut pe primul loc cu doua etape inainte de final. "Cetatenii" au +8 la golaveraj in fata lui United, acesta fiind criteriul decisiv.

In urmatoarele doua etape, United va intalni Swansea (a) si Sunderland (d), iar City pe Newcastle (d) si QPR (a).