Premier League

Pantilimon, eliminat din Cupa Angliei de United

Costel Pantilimon a fost titular in poarta celor de la Manchester City in meciul din turul trei al Cupei Angliei pe care "milionarii" l-au pierdut in fata rivalilor de la United, scor 2-3.
Chiar daca a primit trei goluri, Pantilimon a avut o evolutie buna. Niciuna dintre reusitele trupei lui Ferguson nu-i poate fi imputata romanului, care s-a remarcat in minutul 40 la un penalty aparat in fata lui Wayne Rooney.

Ghinionul a facut ca mingea respinsa de Pantilimon sa revina la Rooney, care a punctat cu o lovitura de cap.

Primul gol al meciului a fost reusit in minutul 10, tot de Rooney, cu o lovitura de cap superba care s-a dus direct in vinclu, in timp ce Welbeck a punctat si el in minutul 30 cu un sut din intoarcere.

Ramasa in inferioritate numerica din minutul 12, dupa o eliminare usor acordata a lui Kompany, City a punctat in partea secunda prin Kolarov (48) si Aguero (64).

Pentru Pantilimon acesta a fost al patrulea meci la Manchester City.

MANCHESTER CITY - MANCHESTER UNITED 2-3

1 - A inceput meciul!
10 - Rooney marcheaza cu o lovitura de cap ce s-a dus direct in vinclu. Pantilimon nu a gresit.
12 - Kompany e eliminat.
30 - Welbeck majoreaza scorul cu un sut din semi-foarfeca. Pantilimon putea face mai mult.
39 - Penalty pentru Manchester United dupa un fault asupra lui Welbeck.
40 - Pantilimon respinge sutul lui Rooney din penalty, dar mingea revine la varful lui United, care inscrie cu capul!
45 - Pauza!

46 - Incepe repriza secunda!
48 - Kolarov puncteaza cu piciorul stang dintr-o lovitura libera de la 25 de metri!