Premier League

Chelsea a castigat finala campionatului cu Manchester United

Chelsea a obtinut o victorie esentiala in lupta pentru castigarea titlului, chiar pe Old Trafford. Londonezii s-au impus cu 2-1 si trec pe primul loc, avand prima sansa la castigarea titlulului.
Manchester United a resimtit din plin absenta grea a lui Wayne Rooney, iar londonezii au facut legea pe Old Trafford in prima repriza.

La pauza s-a intrat cu un avantaj de un gol, dupa reusita lui Joe Cole din minutul 20, venita dupa o cursa fenomenala a lui Malouda, insa scorul putea fi mai mare.

Echipa lui Sir Alex Ferguson a echilibrat dupa pauza, insa cei care au marcat golul cu numarul doi au fost tot londonezii, prin Drogba, dintr-o pozitie evidenta de ofsaid, in minutul 79.

Ferguson a mizat pe artileria tanara in final, Macheda a redus pentru 1-2 in minutul 81, acesta fiind si scorul final al confruntarii.

Chelsea trece astfel pe primul loc in Anglia, cu  74 de puncte, in timp ce Manchester United ramane pe locul doi, cu 72 de puncte.