Premier League

Liverpool s-a impus in derbiul cu Tottenham

Adversara Unirii Urziceni din Liga Europa, Liverpool, a castigat derbiul cu Liverpool, scor 2-0, intr-o restanta din campionatul Angliei.
Fara Gerrard, Benayoun, Tores si Johnson, Liverpool a inceput in forta, iar olandezul Kuyt a deschis scorul in minutul 5, printr-un sut plasat de la marginea careului.

Tottenham s-a straduit sa obtina cel putin un punct pe Anfield, insa in final tot Liverpool a punctat, gratie unui penalty transformat de Kuyt in finalul meciului.

Intr-o alta restanta din campionatul Angliei, Arsenal s-a chinuit cu Bolton, echipa pe care in partida retur de acum cateva zile o invinsese cu 2-0.

Condusi cu 2-0 dupa reusitele lui Cahill (7) si Taylor (28), pustii lui Wenger si-au revenit si au castigat cu 4-2, datorita golurilor lui Rosicky (43), Fabregas (52), Vermaelen (65) si Arsavin (85).

Arsenal a urcat astfel dupa o pauza de cinci luni pe primul loc in Anglia, avand 48 de puncte, la fel ca si Chelsea, care are un meci mai putin disputat.