Premier League

Everton a scos Liverpool din Cupa Angliei

Everton si-a facut fericiti fanii dupa ce a eliminat-o pe Liverpool in rejucarea meciului din turul patru al Cupei Angliei, printr-un gol marcat in prelungirile partidei.
Dupa 1-1 in partida tur de pe Anfield Road, cele doua formatii s-au tinut perfect in sah si in retur, iar meciul a mers in prelungiri, chiar daca Liverpool a ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Leiva din minutul 77.

Cand toata lumea se gandea la loviturile de departajare, Dan Gosling a marcat in minutul 118 printr-un sut din interiorul careului si a scos-o din competitie pe castigatoarea Cupei Angliei din 2006.

Un alt motiv de suparare pentru 'cormorani' este accidentarea suferita de capitanul Steven Gerrard in prima repriza.

In rejucarea meciurilor din turul patru, Aston Villa s-a calificat dupa un 3-1 cu Doncaster, Derby a scos-o pe Nottingham, scor 3-2, iar Blackburn a trecut de Sunderland, scor 2-1.