Fotbal International

Uzbekistan si Japonia, primele semifinaliste la Cupa Asiei

Reprezentativele Uzbekistanului si Japoniei s-au calificat, vineri, in careul de asi al Cupei Asiei, dupa ce au eliminat Iordania, respectiv Qatar. Pentru natiunea din Asia Centrala este cea mai mare performanta din istorie.
Ulgubek Bakaev a reusit o dubla in doar trei minute la scurt timp dupa pauza si astfel Uzbekistan a luat o optiune serioasa in privinta calificarii in semifinale. Iordanienii au revenit pe tabela in minutul 59 prin reusita lui Bashar Bani Yaseen, dar uzbecii au reusit sa conserve rezultatul pana la final.

In primul sfert de finala al zilei, Japonia lui Alberto Zaccheroni a trecut de reprezentativa gazda a turneului, cu 3-2, dupa ce a fost de doua ori condusa. Soria a deschis scorul pentru gazde in minutul 13, iar Kagawa a egalat in minutul 29.

Qatar a revenit la conducere in partea secunda prin golul marcat de Fabio Cesar in minutul 63, dar acelasi Kagawa a egalat opt minute mai tarziu. Inoha a adus calficarea niponilor cu un gol marcat in minutul 90.

Sambata sunt programate celelalte doua sferturi de finala: Australia-Irak si Iran-Coreea de Sud.