Echipa Nationala

Meciul Franta-Romania pe locul doi in topul audientelor, dupa finala Cupei Mondiale

Partida de pe Stade de France dintre nationalele Frantei si Romaniei a suscitat un interes crescut in randul publicului roman, meciul fiind urmarit, in medie, de 3.2 milioane de telespectatori, informeaza paginademedia.ro
Potrivit sursei enuntate mai sus 1.9 milioane de telespectatori au fost din mediul urban, meciul de la Paris fiind al doilea cel mai urmarit eveniment sportiv din acest an, dupa finala Cupei Mondiale.

Cu un rating de 15.9 % si o cota de piata de 42 %, postul ProTV a zdrobit concurenta la nivel national in intervalul orar 22-23:55, minutul de aur fiind atins la 22:47, cand tricolorii francezi si romani au fost urmariti de 3.7 milioane de telespectatori, potrivit cercetarii de piata efectuata de GfK.

La nivel estimativ, incasarile de publicitate la meciul Franta-Romania se ridica in jurul sumei de 200.000 de euro.

Franta s-a impus in fata Romaniei, scor 2-0 (0-0), golurile fiind marcate in ultimele zece minute.