Otelul a invins Unirea Alba Iulia

Unirea Alba Iulia a ramas cu putine sanse de a se mentine in Liga 1 dupa ce a fost invinsa de Otelul la Galati. Scorul final de 1-0 in favoarea otelarilor a fost stabilit prin golul lui Salageanu din prima repriza.
Fara nicio grija in privinta pozitiei din clasament, Otelul Galati a inceput furibund meciul de pe teren propriu cu Unirea Alba Iulia, o echipa care se confrunta cu serioase probleme in privinta retrogradarii.

Insa elevii lui Dorinel Munteanu nu au reusit mai bine de o jumatate de ora sa-l invinga pe Rotaru, ocaziile lui Antal, Giurgiu, Pena, Viglianti sau Sarghi tinandu-se lant la poarta ardelenilor.

Abia in minutul 37 au reusit galatenii sa deschida scorul, Salageanu surprinzandu-l pe Rotaru cu un sut pe jos din coltul dreapta al careului, chiar intr-un moment in care Alba Iulia reusise sa echilibreze jocul.

Dominarea otelarilor s-a mentinut si dupa marcarea golului chiar daca aceasta nu a fost la fel de autoritara. Au aparut si ocaziile Unirii, mai ales in repriza secunda, dar apararea gazdelor s-a organizat foarte bine si a tinut inchisa poarta Otelului.

Otelul: 12. Grahovaci - 3. Râpa, 16. Sârghi, 18. Sg. Costin, 23. Salageanu - 29. Giurgiu, 26. I. Neagu - 8. Antal (7. Iorga '69), 37. Viglianti (32. G. Paraschiv '69), 11. Ochirosii (14. S. Ilie '78) - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru - 17. I. Balan (7. Stanciu '66), 3. Galliasi, 15. Pistol, 23. Bucurica - 20. A. Olah, 5. Dâlbea, 19. Fl. Dan, 14. C. Cristea (11. Bruno '66) - 18. Baltoi, 24. Veljovici (33. N. Jovanovici '66). Antrenor: Blaz Sliskovici.

Onlinesport: Irina Maxim