Timisoara urca pe locul secund dupa ce a facut scor cu lanterna Unirea Alba Iulia

Echipa FC Timisoara a castigat cu 6-0 (3-0) intalnirea cu ultima clasata Unirea Alba Iulia, joi, intr-un meci disputat in cadrul etapei a 22-a. Pentru banateni au punctat Jan Kozak (min.18), Lukas Magera (min.26 si 31), Ioan Mera (min.51), Dorin Goga (min.67) si Gueye Mansour (min.89).
Banatenii au controlat in totalitate intalnirea disputata pe stadionul Dan Paltinisanu, toate cele sase goluri fiind marcate cu largul concurs al slabei defensive a Unirii Alba Iulia.

Slovacul Jan Kozak a spart gheata in Liga 1, deschizand scorul in minutul 18 cu un voleu spectaculos din interiorul careului, dupa ce portarul Cernea a respins in fata sutul lui Dorin Goga.

Opt minute mai tarziu la rampa a iesit cehul Lukas Magera, acesta trimitand din voleu in poarta din centrarea fundasului stanga Laszlo Sepsi.

Magera si-a trecut in cont dubla in minutul 31, cand a trimis cu capul din centrul careului, in urma unui corner de pe stanga.

Prima faza de poarta a oaspetilor a venit abia in minutul 42, cand fundasul Galiassi a trimis pe langa poarta banateana aparata de Taborda.

Minutul 51 a adus un nou gol in poarta lui Cernea, de aceasta data autorul reusitei fiind Ioan Mera, care a punctat cu o lovitura de cap puternica in urma unui corner de pe dreapta.

Dorin Goga a facut 5-0 in minutul 67 din pasa lui Gueye Mansour, pentru ca atacantul senegalez intrat in joc in minutul 56 sa inchida tabela cu un minut inaintea finalului, la capatul unei actiuni personale.

FC Timisoara: 99. Taborda - 2. Bonfim (34. Contra '46), 14. Mera, 6. Nibombe, 8. Sepsi - 17. Magera (11. Mansour '60), 5. Alexa, 25. Kozak (30. Fuchs '72), 33. Mejia - 10. Parks, 21. Goga. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Unirea Alba Iulia: 12. Cernea - 6. Radoi (20. Olah '46), 13. Vujadinovic, 3. Galliassi, 23. Bucurica - 17. I. Balan, 5. Dâlbea (26. N. Varga), 19. Fl. Dan, 11. Bruno - 18. Baltoi (21. R. Stancu '74), 33. Jovanovic. Antrenor: Blaz Sliskovic.