Poli Iasi a invins Dacia Mioveni, cu scorul de 1-0

Formatia Poli Iasi a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Dacia Mioveni, intr-un meci din etapa a XXXI-a a Ligii I, in care singurul gol a fost marcat de Clement Palimaru si doi jucatori ai oaspetilor au fost eliminati, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Dacia Mioveni a evoluat in inferioritate numerica din minutul 43, cand Dan Balauru a primit al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu, pentru proteste la o decizie a arbitrului.

Poli Iasi a deschis scorul in minutul 71, prin Clement Palimaru. Dupa un un-doi cu Balba, Palimaru a marcat din interiorul careului, cu un sut plasat la coltul lung.

Un al doilea jucator de la Dacia Mioveni, Hristu Chiacu, a primit direct cartonasul rosu, in minutul 90+1, dupa o intrare dura la mijlocul terenului asupra lui Palimaru.

Poli Iasi: 1. Branet - 19. Homei, 30. R. Ciobanu, 28. Cr. Munteanu, 5. Pecnik - 25. Milea (23. Ad. Ilie '81), 11. Mijin (18. Miclea '46) - 7. Bersnjak (29. Palimaru '63), 21. Naidin, 14. Sfarlea - 9. Balba. Antrenor: Ionut Popa.

Dacia Mioveni: 12. Stanca - 5. Ghindeanu, 6. Daouda, 14. Ir. Voicu, 3. I. Baicu - 23. Balauru, 7. Murgan, 4. Olteanu, 19. Chiacu - 11. I. Savu (9. Vrajitoarea '80), 25. Chihaia (15. Cl. Ionescu '58). Antrenor: Sorin Cartu.

Cartonase galbene: Palimaru '72, Sfarlea '74, Balba '88 / Balauru '20, '43, Chihaia '35, Baicu '65, Murgan '69, Cl. Ionescu '75.

Cartonase rosii: Balauru '43, Chiacu '90+1.

Partida a fost arbitrata de o brigada avandu-l la centru pe Aurelian Bogaciu si ajutat la cele doua linii de Nicolae Meghesan si Dorin Mudura, in timp ce Gabriel Mocean a fost rezerva. Observatorii intalnirii au fost Romeo Pascu si Valeriu Ionita.

Pe foaia de joc Sorin Cartu a fost trecut antrenor principal la Dacia Mioveni, desi acesta nu a insotit echipa la Iasi.

La meci au asistat aproximativ o mie de spectatori.