Cupa Mondiala 2010

Aquillani, eroul Italiei

Echipa nationala de fotbal a Italiei a invins, miercuri seara, scor 2-1, Muntenegru, intr-un meci din grupa a 8-a de calificare la Campionatul Mondial din 2010.
Marcello Lippi a facut o singura modificare in echipa de start fata de meciul cu Bulgaria  de sambata si a avut mana buna. Riccardo Montolivo i-a lasat locul lui Alberto Aquilani, iar mijlocasul lui AS Roma a deschis scorul in minutul 8.

Coechipierul sau de la AS Roma, Mirko Vucinic, a egalat pentru muntenegreni 11 minute mai tarziu, dar acelasi Alberto Aquilani a decis soarta partidei inca din minutul 29, cand l-a invins pentru a doau oara pe Poleksic.

Fundasul Rapidului, Vladimir Bozovoci, a bifat doar ultimele zece minute ale intalnirii in grupa a 8-a, fiind introdus in teren in locul lui Boskovic.

Italia a acumulat 10 puncte in patru meciuri, clasandu-se pe primul loc, urmata de Irlanda, cu sapte puncte. Georgia si Bulgaria au remizat, scor 0-0, iar Irlanda a invins Cipru cu 1-0, in celelalte doua meciuri din grupa 8.