La Liga

Benzema revine cu doua goluri pentru Real Madrid

Accidentat inaintea Cupei Mondiale din Qatar, atacantul francez Karim Benzema a revenit pe teren cu doua goluri marcate pentru Real Madrid in deplasarea de la Valladolid, vineri seara, in etapa a 15-a din La Liga.

Un meci pe care campioana Spaniei l-a castigat, cu 2-0, insa rezultatul final privit ca atare este unul mincinos.

Valladolid a rezistat mai bine de 80 de minute, tabela fiind deblocata dintr-o lovitura de la 11 metri acordata pentru un hent comis de Javi Sanchez.

La aceeasi faza gazdele au ramas in inferioritate numerica. Sergio Leon a fost eliminat pentru proteste si cuvinte injurioase adresate arbitrului de rezerva.

Benzema a inchis tabela, in minutul 89, cu un sut din centrul careului la patrunderea lui Camavinga in flancul stang.

Real Madrid urca pe primul loc in clasamentul din La Liga, cu un punct peste FC Barcelona. Catalanii disputa, sambata, in ultima zi din an, derby-ul local cu RCD Espanyol (15:00).