Premier League

Pep Guardiola ramane fara victorie pe terenul lui Tottenham. Kane, cel mai bun marcator din istoria lui Spurs

Manchester City, campioana Angliei, n-a reusit sa profite de infrangerea liderului Arsenal (0-1 cu Everton) si a pierdut cu acelasi scor in deplasarea de la Londra, cu Tottenham Hotspur.

Internationalul englez Harry Kane a marcat unicul gol al meciului in prima repriza dupa o recuperare in jumatatea adversa de teren.

Pentru Kane este o reusita speciala, fiind golul cu numarul 200 marcat in Premier League. Kane a devenit cel mai bun marcator din istoria lui Tottenham, cu 267 de reusite.

Pep Guardiola bifeaza a cincea infrangere din tot atatea meciuri pe noua arena a celor de la Tottenham. Cinci infrangeri fara gol marcat pentru “cetateni”.

Tottenham a incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Cristian Romero a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat, cu cinci minute inaintea finalului partidei.

Manchester City ramane la cinci puncte in urma liderului Arsenal si simte presiunea rivalei Manchester United, echipa aflata pe locul al treilea, la trei puncte distanta.