Premier League

Manchester City a cucerit Supercupa Angliei dupa 40 de ani

Costel Pantilimon a intrat cu noroc în poarta campioanei Manchester City, care a cucerit, duminica, prima Supercupa a Angliei dupa patru decenii.

City s-a impus cu 3-2 în fata londonezilor de la Chelsea într-o partida disputata pe Villa Park din Birmingham.

Chelsea a deschis scorul prin spaniolul Fernando Torres în minutul 40, dar pâna la pauza au ramas în inferioritate numerica dupa ce Ivanovic a primit cartonasul rosu pentru un fault cu talpa înainte la Kolarov.

Superioritatea numerica s-a resimtit în debutul partii secunde când echipa lui Roberto Mancini a marcat de trei ori în 12 minute.

Manchester City a câstigat ultima data Supercupa Angliei în 1972.

Yaya Toure (53), Carlos Tevez (59) si Sarmi Nasri (65) au punctat pentru un 3-1 care a pus Chelsea la pamânt.

Londonezii au redus din diferenta prin Bertrand în minutul 80 dar era prea târziu pentru a mai întoarce scorul.

Costel Pantilimon a fost integralist la Manchester City în absenta accidentatului Joe Hart si a primit cartonasul galben în minutul 80.