UTA smulge un punct in Banie cu FCU

Echipele FCU 1948 si UTA au incheiat la egalitate, scor 1-1, un meci disputat, duminica, in etapa a 22-a din Liga 1.

William Baeten a deschis scorul pentru FCU 1948, in minutul 22, cu o deviere din cativa metri la scarita trimisa de Juan Bauza peste portarul Florin Iacob.

Craiova a facut pasul in spate dupa pauza si UTA a presat tot mai mult in cautarea egalarii.

Aceasta a fost in cele din urma adusa de Virgiliu Postolachi, in minutul 72. Acesta a primit o pasa in zona centrala si l-a invins pe Ion Gurau cu un sut plasat.

Este al cincilea gol marcat de Postolachi pentru UTA in actualul sezon.

Chiar si cu punctul obtinut la Craiova echipa lui Laszlo Balint ramane intr-o situatie delicata, fiind in continuare penultima in clasament.

UTA ajunge la 12 meciuri consecutive fara victorie in campionat.

Meciul de la Craiova n-a beneficiat de VAR din cauza unor probleme tehnice la instalatia electrica.

FCU 1948: Gurău - Negru, Duarte, Paramatti- Huyghebaert - Asamoah, Albu - Baeten, Bauza, Bahassa (Mascarenhas 87) - Chiţu (G. Ganea 73). Antrenor: Nicolo Napoli.

UTA Arad: F.Iacob - Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Dobrescu (Chindriş 46) – Cascini (Anton 65), Ubbink, Batha – Stahl (Postolachi 57), Keşeru (Miloevic 65), Pop (Şteaua 85). Antrenor: Laszlo Balint.

Cartonaşe galbene: Asamoah 40 / Cascini 63, R. Anton 81.

Arbitri: Kovacs Szabolcs - Danşa Ciprian Florin, Orbuleţ Mircea.