UTA rămâne în cursa pentru playoff după 3-2 cu FCU 1948

Echipa UTA Arad a câștigat duelul de pe teren propriu cu FCU 1948 din etapa a 29-a, penultima a sezonului regular.

Astfel, cu un total de 40 de puncte în clasament, UTA ajunge pe locul șase și va juca șansa prezenței în playoff până în ultima etapă.

Joao Pedro a deschis scorul pentru arădeni în minutul 13, cu un șut din afara careului.

Prima ocazie a celor de la FCU a echivalat și cu golul egalizator de 1-1. Baeten a centrat dintr-o lovitură liberă și Bauza a marcat cu o lovitură de cap.

UTA a revenit la conducere prin reușita lui Micovschi dintr-un unghi închis, după care portarul oaspeților, Popa, a respins in extremis reluarea lui Luckassen din șase metri, în minutul 35.

Dragu a restabilit egalitatea înaintea pauzei după o acțiune rapidă finalizată cu șut pe jos la colțul lung.

UTA avea să marcheze golul victoriei în repriza secundă prin Fabry dintr-un penalty acordat pentru un fault asupra lui Luckassen.

Caseta tehnică

UTA: Iacob - Căpuşă, Stolnik, Benga, Trif (Lopez ’83) - Joao Pedro (Vulturar ’77), Freitas (Omondi - 46), Micovschi (Morar ’90) - Fabry, Luckassen, R. Pop (Mihai - 46). Antrenor: Mircea Rednic.

FCU 1948: R. Popa - Negru, Kvakic (Pop ’83), Lekiatas, Dragu - V. Achim, D. Albu – Baeten (Sidibe ’77), Bauza, Bahassa (Ibrahim - 64)- Chiţu (Blănuţă ’77). Antrenor: Valentin David.

Cartonaşe galbene: Pedro (21) / Sidibe (85).

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Mihail Grigoriu, Mihai Marius Marica.