FCSB

Steaua scoate egalul cu Villarreal. Un penalty urias refuzat ros-albastrilor

Steaua a dominat-o aproape tot meciul pe Villarreal si in final a obtinut un 1-1 care pastreaza formatia lui Laurentiu Reghecampf in cursa pentru primavara europeana. Steaua a avut o bara in repriza secunda si un penalty neacordat. In cealalta partida, Zurich a invins Osmanlispor, cu 2-1, rezultat care favorizeaza vicecampioana Romaniei.

Villarreal a deschis scorul pe Arena Nationala la prima actiune ofensiva spre poarta lui Nita. Borre l-a depasit in viteza pe Tosca si l-a invins pe Nita cu un sut printre picioare.

Entuziasmanta in primele minute, Steaua a devenit tematoare si s-a apropiat cu dificultate de poarta adversa, sutul incercat de Tamas de la mare distanta in minutul 15 aratand intocmai neputinta ofensiva a liderului din Liga 1.

Cu toate acestea, Steaua a profitat ca o mare echipa de o gafa a portarului advers si a egalat prin Muniru. Boldrin a executat scurt un corner pentru De Amorim si acesta a tras la poarta dintr-un unghi imposibil. Portarul Fernandez a scapat mingea in fata si Muniru pe faza a impins mingea in poarta.

Un gol picat la jumatatea reprizei intr-un moment in care jocul de pase al lui Villarreal redusese la tacere publicul de pe Arena Nationala.

Sansa buna pentru Steaua in finalul primei reprize, o lovitura libera obtinuta de William De Amorim, dar pe care Boldrin n-a reusit sa o transforme intr-o faza periculoasa. Sutul acestuia deviat de zid a ajuns in bratele portarului Fernandez.

La doua minute de la reluarea jocului De Amorim a prins un sut fabulos din afara careului si mingea a zguduit bara transversala a portii lui Villarreal.

Penalty urias refuzat Stelei in minutul 50 la un hent grosolan comis de Rukavina la o minge intoarsa de William De Amorim. Arbitrul ucrainean s-a dovedit intransigent in eroarea lui si a acordat doar repunere din coltul terenului.

Steaua a presat pana la final si a ratat o buna ocazie la patrunderea lui Jakolis finalizata cu sut pe poarta. Cei de la Villarreal au avut o mare ocazie la sutul lui Angel din lovitura libera. Nita a respins de sub transversala.

Clasamentul grupei arata astfel: 1.Villarreal (4 puncte), 2.Zurich (3 puncte), 3.Osmanlispor (3 puncte), 4. Steaua (1 punct).