FCSB

Cat de real este avansul Stelei?

Steaua are 8 puncte in fata Astrei si 11 puncte avans fata de Petrolul, dar cat este de solid, cat de real este acest avantaj?

Steaua a obtinut un egal nesperat cu Dinamo (1-1), in etapa 21, gratie unui gol marcat de Keseru in minutul 89.

In etapa 22, Steaua a invins-o pe CFR Cluj (1-0) cu un gol marcat in minutul 84 de Chipciu.

Din cele doua partide, Steaua putea sa iasa fara probleme cu un singur punct, din cele patru pe care le-a castigat pe teren, iar acum avansul sa fi fost de cinci, respectiv opt puncte.

Rezultate campionat: Steaua | Astra | Petrolul

Steaua a beneficiat din plin si de pasii gresiti ai adversarilor: Astra si Petrolul s-au anihilat reciproc in meciul direct (1-1), dupa care giurgiuvenii au mai facut un egal cu Otelul. Petrolul are trei egaluri in ultimele trei partide.

Sa nu uitam si ca in etapa 24, Steaua a invins cu 2-1 pe Sageata, o echipa aflata pe locurile de retorgradare.

Este drept, fotbalul se joaca 90 de minute si norocul tine si cu cei puternici, dar avantajul relativ mare pe care il are acum Steaua noua nu ni se pare atat de solid pe cat o arata cifrele.

Steaua poate beneficia insa mai departe de un traseu favorabil, se poate strecura chiar cu mici sincope, mai ales ca atat Astra cat si Petrolul si-au schimbat antrenorii si trec printr-o perioada de instabilitate exact pe final de campionat.