Marius Lacatus merge primul in Liga 1, CSU Craiova la un punct de promovare

Echipa CSMS Iasi este prima promovata in Liga 1, in urma meciurilor de miercuri seara. CSU Craiova, echipa Primariei locale, a invins si se afla la doar un singur punct de promovare.

Echipa lui Lacatus nu mai poate pierde promovarea, dupa ce a terminat 1-1 la Clinceni.

Universitatea si-a luat revansa in fata celor de la Targu Mures (2-0) si a urcat pe primul loc in clasament. Varga si Ivan au semnat succesul oltenilor. Echipa Craiovei mai are nevoie de un punct pentru a fi sigura de promovare.

Derby-ul play-off-ului a adus pe legendarul „Ion Oblemenco“ peste 10.000 de craioveni dornici sa vada Stiinta lor mult iubita cat mai repede in liga intai. Fanii au cantat din primul minut, indeplinind perfect rolul celui de-al doisprezecelea jucator, suplinind totodata absentele capitanului Plesan, suspendat, si a fundasului de banda stanga Vatajelu, chemat de Piturca la nationala. Fara cele doua piese de baza, Gabi Balint a schimbat tactica, pornind jocul cu doi inchizatori, Patrascu si Vandelannoite si cu pustiul Ivan impins varf alaturi de Curelea. Si la oaspeti doua absente de marca: Bumba si Hora, accidentati.

Partida incepe prudent, niciuna dintre tabere nepermitandu-si sa riste. Ivan are prima sansa, dar, dupa ce dribleaza doi adversary se pravaleste la marginea careului. Hategan nu dicteaza nimic. Se joaca la greseala adversarului, care apare prima oara la poarta oaspetilor. In minutul 25, Onicas face hent in careu. Executa in forta Dacian Varga, la fel ca la Bistrita, si deschide scorul. Golul craiovean declanseaza fiesta in tribune si totodata goana vizitatorilor dupa egalare. Sunt cateva minute de foc la poarta lui Brac, Ndoye irosind trei sanse. Mai intai, il deposedeaza pe Patriche, scapa singur cu Brac, dar portarul sarb ghiceste coltul. Apoi, lovitura de cap a africanului este scoasa de pe linia portii de Izvoranu, pentru ca urmatoarea sa treaca peste. Repriza se incheie cu echipa Craiovei in avantaj, 1-0.

Craiovenii incep in forta actul secund, cu Ivan si Curelea scapati pe contra-atac, dar pasa decisiva a varfului de 17 ani e un pic in spate si faza ramane fara rezultat. Cateva momente mai tarziu, Ivan scapa lateral stanga singur cu Stancioiu, dar sutul varfului craiovean de la 20 de metri este respins de portarul ardelenilor. Se joaca pe contre si Buhaescu izbeste transversala. Apoi, lovitura de cap a lui Ndoye din cinci metri, in urma unui corner, nu gaseste tinta. Baricadati Craiovenii reusesc sa scada tempo-ul, se baricadeaza bine defensiv si cauta lovitura pe contre fulger. O reusesc in minutul 73, dupa un un-doi de manual Ivan – Curelea, primul finalizeaza cu un sut de clasa pe langa Stancioiu. In final, Craiova joaca perfect – reuseste sa temporizeze si sa tina de rezultat. Se incheie 2-0 pentru alb-albastri care mai au un singur pas spre liga intai.

sursa: site CSU Craiova