2
1
Dunarea Calarasi
Filip 77'

Asa am trait Hermannstadt - Dunarea Calarasi in finala pentru evitarea retrogradarii

Al doilea loc retrogradabil s-a jucat, duminica, la Sibiu, intre echipa locala Hermannstadt si Dunarea Calarasi.
Nu ai TV? Apasa aici pentru a vedea live video meciul

Dunarea Calarasi a inceput meciul cu un punct in plus fata de Hermannstadt!

21:05

Final de partida. Dunarea Calarasi retrogradeaza in Liga 2. Hermannstadt va disputa o dubla mansa de baraj cu U Cluj pentru ramanerea in Liga 1.

90'

Gol Lendric!

Ivan Lendric inscrie golul de 2-1 si Hermannstadt o trimite la acest scor pe Dunarea Calarasi in Liga 2.

90'

S-a reluat meciul cu atacuri disperat din partea gazdelor. Popovici centreaza prin spatele portii. Inca doua minute ramase din cele sase suplimentare.

90'

Dan Alexa e eliminat fiind trimis in tribuna, Blanaru si el este trimis la vestiare. Galben pentru Filip.

90'

Bataie generala la marginea terenului. Un jucator de la Calarasi este tras de mana ca un sac de cartofi de Blanaru.
Daniel Benzar fusese busculat violent de Popovici. Scene reprobabile!

89'

Interventia sezonului din partea lui Straton la o faza singur cu Tsoumou. Corner pentru Hermannstadt si o noua ratare a sibienilor.

86'

Gol Tsoumou!

Hermannstadt egaleaza prin Tsoumou si urmeaza minute electrizante. La egal sibienii retrogradeaza, deci mai au nevoie de un gol.

81'

Sansa de 2-0 pentru Calarasi ratata de Benzar. Portarul Cabuz a interventi decisiv.

77'

Gol Filip!

Steliano Filip, jucatorul cu numarul 77, deschide scorul cu o executie spectaculoasa din interiorul careului. Un voleu la coltul lung fara preluare.

68'

Acelasi Straton respinge peste bara o lovitura de cap. Sunt momente de presiune din partea sibienilor.

67'

Cea mai mare ocazie a celor de la Hermannstadt la sutul lui Popovici spre coltul scurt. Respinge Straton in corner.

58'

Bourceanu si Gligorov avertizati din tabara oaspetilor. Oboseala ii determina pe jucatori sa apeleze tot mai des la faulturi.

53'

Enache vede cartonasul galben pentru o lovitura aplicata lui Acsinte.

50'

Un corner al celor de la Calarasi ramas fara rezultat.

46'

19:55

Pauza in meciul de la Sibiu. La acest scor de 0-0 cei de la Hermannstadt sunt retrogradati in Liga 2.

45'

Ocazie monumentala pentru Dunarea Calarasi. Ammari se demarca in careu si trimite putin pe langa poarta.

44'

Cea mai mare ocazie de pana acum apartine oaspetilor la sutul lui Enache. Portarul Cabuz retine in doi timp cu ceva emotii.

37'

Accidentare urata suferita de Blanaru, jucator care paraseste terenul plin de sange. Medicii fac eforturi sa-o opreasca sangerarea.

28'

Ammari gaseste poarta gazdelor cu un sut din afara careului. Prima actiune notabila a celor de la Dunarea Calarasi.

25'

Sansa pentru gazde la patrunderea lui Blanaru cu minge in fata portii pentru Tsoumou. Reluare pe langa poarta.

19'

Minge pentru Blanaru in careul oaspetilor. Iese Straton si retine de la picioarele acestuia.

13'

Gazdele solicita penalty la interventia solida a lui Luchin asupra lui Tatar.

10'

Dandea trimite cu capul peste poarta Calarasiului dupa o lovitura de la colt.

4'

Dupa cateva pase sau tentative de pase acest joc seamana mai degraba cu un fotbal-polo.

1'

Se fluiera startul meciului. Terenul e greu si ne asteptam la adevarate lupte in noroi.

19:05

Partida este arbitrata la centru de Ovidiu Hategan.

19:03

In cele din urma cele doua echipe isi fac aparitia pe teren. Deocamdata este soare la Sibiu, dar intreaga regiune se afla sub cod portocaliu de ploi torentiale si descarcari electrice.

19:02

Echipele inca nu au intrat pe teren, dar suporterii asteapta in singura tribuna a stadionului.

18:48

Din cauza ploii torentiale startul meciului de la Sibiu a fost amanat cu 30 de minute.
Asadar, partida ar trebui sa inceapa la ora 19:00!

18:48

Echipele de start:

Hermannstadt: Căbuz - Măţel, Dandea, Stoica, Tătar - Dâlbea, Antonov - Jazvic, Offenbacher, Dumitriu - Blănaru.

Dunărea Călăraşi: Straton - Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - Enache, Simion, Honciu, Souda - Iancu, Ammari.

13:08

Se vor întâlni formaţiile cu cele mai slabe atacuri din ediţia curentă, FC Hermannstadt - 32 goluri marcate, Dunărea - 23.

Nou-promovate la startul sezonului, FC Hermannstadt şi Dunărea s-au mai întâlnit de trei ori în principala competiţie internă din România, de două ori au terminat la egalitate, iar un joc s-a încheiat cu victoria sibienilor.