2
Hermannstadt
Stoica 49' Tatar 29'

Hermannstadt castiga derby-ul sibian cu Gaz Metan

Nou-promovata Hermannstadt s-a impus, cu 2-0, pe terenul celor de la Gaz Metan Medias, sambata seara, intr-un meci din etapa a 20-a in Liga 1 Betano.

Tatar a deschis scorul in minutul 29 profitand de o respingere gresita a portarului advers.

Stoica avea sa majoreze scorul la patru minute dupa pauza cu o reluare de cap din sase metri.

Ely Fernandes (51) si Fofana (56) au ratat cele mai mari ocazii pentru Gaz Metan.

Gaz Metan pierduse un singur meci din ultimele sapte disputate in Liga 1 Betano (1-2 cu FCSB).

Cinci victorii si doua remize are Hermannstadt in ultimele opt meciuri, traversand cea mai fasta perioada a sezonului.

In tur au castigat cei de la Gaz Metan, cu 1-0, gol marcat de Valentin Cretu.

Gaz Metan Mediaş: David - Creţu, Cristea, Pereira, Diallo - Fofana, Aurelio (Yazalde ’55)  – Chamed (Buziuc ’76), Ivanov, Fernandes – Fortes. Antrenor: Mihai Teja;

Hermannstadt: Căbuz - Company, Mijuskovic, Dandea, Stoica, Tătar – Petrescu (Rusu ’86), Dâlbea, Dumitriu (Acsinte ‘90+1) – Blănaru (Moreira ’70), Tsoumou. Antrenor: Vasile Miriuţă;

Cartonaşe galbene: Aurelio ’40, Creţu ’55, Cristea ’66 / Dâlbea ’41,Tătar ‘85;

Arbitru: George Găman.

18:56

90'

Fofana suteaza peste poarta din afara careului. A fost ultima faza a meciului.

83'

Lovitura libera pentru gazde. Fortes trimite putin pe langa poarta.

66'

Cristea vede cartonasul galben.

60'

Fortes suteaza pe langa poarta.

56'

Fofana suteaza de la distanta si mingea trece putin peste poarta celor de la Hermannstadt.

51'

Cabuz respinge peste transversala sutul lui ELy Fernandes. Cea mai mare ocazie a mediesenilor in acest meci.

49'

Gol Stoica!

Hermannstadt loveste a doua oara in acest meci. Stoica reia decisiv cu capul pentru 2-0!

46'

17:50

Pauza la Medias. Echipa oaspete intra in avantaj la cabine si fanii veniti de la Sibiu domina fondul sonor.

42'

Dalbea se alege si el cu un galben gratuit din partea lui George Gaman.

39'

Prima minge a gazdelor pe spatiul portii la reluarea cu capul trimisa de Fortes.

38'

Luis Aurelio primeste cel dintai cartonas galben al meciului.

29'

Gol Tatar!

Hermannstadt deschide scorul prin Tatar, jucator care profita de o respingere gresita a portarului mediesan.