5
0
Petrolul

Asa am trait FC Botosani - Petrolul

Etapa a 24-a a continuat, luni, cu duelul FC Botosani - Petrolul Ploiesti, meci care va fi live text in aceasta pagina incepand cu ora 17:00.

19:02

90'

Gol Seroni!

Gazdele inchid tabela din lovitura de la 11 metri prin Alin Seroni.

76'

De sapte minute au avut nevoie oamenii din camera VAR pentru a valida golul de 4-0 al Botosaniului. Oamenii si-au pierdut rabdarea in tribune si au inceput sa fluiere.

70'

Faza e analizata indelung de VAR.

69'

Gol Mailat!

Mailat isi trece in cont dubla si duce scorul la 4-0 pentru FC Botosani.

46'

A inceput repriza secunda.

17:51

Pauza la Botosani. Gazdele intra cu 3-0 la vestiar.

45'

Gol anulat celor de la Petrolul pentru un offside la Irobiso.

32'

Budescu incearca sutul din marginea careului. Trimite mult peste poarta.

25'

Gol Dragu!

FC Botosani se desprinde la 3-0 prin Andrei Dragu. Demarcat la limita offside-ului, acesta sprinteaza singur spre poarta si strecoara mingea pe langa Leitner.

22'

Grozav suteaza pe langa poarta. Mingea e deviata intr-un corner ramas fara rezultat.

8'

Leitner retine sutul lui Mailat din lovitura libera.

4'

Gol Roman II!

FC Botosani loveste din nou. De aceasta data Mihai Roman II finalizeaza cu un sut pe jos din interiorul careului.

1'

Gol Mailat!

Deschidere de scor dupa doar 55 de secunde. Mailat profita de o "gaura" in apararea ploiesteana si inscris cu un sut in forta.

1'

A inceput meciul. Terenul este degajat de zapada si se prezinta in conditii ideale pentru data din calendar si temperatura din termometru.

16:55

FC Botosani: 1 Pap – 19 Patache, 3 Mutombo, 32 Seroni, 14 Mboko – 8 Florescu, 6 Dican, 99 Zabou – 77 Dragu, 10 Roman, 26 Mailat.

Petrolul: 28 Leitner – 99 Borta, 13 Lima Santos, 3 Meijers, 5 Ticu – 25 Purtic, 44 Dumitriu – 19 Moldoveanu, 10 Budescu, 7 Grozav – 9 Irobiso.

Arbitru: Horatiu Fesnic.

11:18

AVANCRONICA

Cele doua echipe s-au mai intalnit de noua ori in principala competitie interna, de trei ori s-au impus botosanenii, iar de sase ori au castigat prahovenii.

Cea mai recenta disputa directa din campionat a avut loc pe 4 septembrie 2022, Petrolul - FC Botosani 2-1, goluri inscrise de Irobiso, Grozav, respectiv Sno.

Petrolul are o singura victorie obtinuta in ultimele sapte deplasari, 1-0 la Voluntari pe 29 octombrie 2022. In rest, sase infrangeri dintre care patru la limita pentru “gazari”.

Botosani a inregistrat trei victorii, trei infrangeri si cinci remize pe teren propriu.