Farul isi consolideaza primul loc dupa victoria cu Petrolul

Echipa pregatita de Gheorghe Hagi a castigat la Ploiesti, cu 3-1, vineri seara, in etapa a 11-a din prima liga.

Denis Alibec a reusit cel mai bun meci in tricoul Farului, cu doua goluri marcate in prima repriza si o pasa de gol pe finalul intalnirii.

Farul a deschis scorul dupa 11 minute dupa o recuperare in preajma careului advers. Mingea a ajuns la Alibec, acesta marcand cu un sut la coltul lung.

Cu zece minute inaintea pauzei Alibec a majorat avantajul "marinarilor" cu o executie spectaculoasa din interiorul careului la coltul lung.

Petrolul a relansat meciul in debutul partii secunde, in minutul 57, prin Tamas, cu capul, dupa o lovitura de la coltul terenului.

Gazdele arenei "Ilie Oana" au ramas in inferioritate numerica din minutul 79, cand Irobiso a incasat doua galbene la aceeasi faza. Pe al doilea l-a luat pentru cuvinte grele adresare centralului Istvan Kovacs.

Farul avea sa inchida meciul pe contraatac prin tanarul Enes Sali din pasa lui Alibec la o faza trei contra unu.

Echipa lui Hagi si-a consolidat primul loc in clasament dupa acest succes.

Petrolul: Vâlceanu – Meijers, Tamaş, Huja – Borţa (Pashov ’62), Dumitriu, Seto (Manzala ’46), Jair, Ţicu – Irobiso, Ivanovski (Grozav ’46). Antrenor: Nicolae Constantin.

Farul: Aioani – Benzar (Sîrbu ’65), Larie, M. Popescu (Borza ’65), Kiki – Artean, Băluţă, Grameni (Doukoure ’65) – Pitu (Sali ’72), Alibec, L. Munteanu (Casap ’76). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Tamaş ’51, Hoja ’59, Irobiso ’80, ‘80 / Popescu ’25, Casap ‘84.

Cartonaş roşu: Irobiso ‘80.

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Ovidiu Artene.