Ligue 1

Nicolita a dat o pasa de gol in meciul cu Nice

Integralist pentru al doilea meci consecutiv, mijlocasul Banel Nicolita a dat pasa decisiva pentru Zouma, jucator care a stabilit inca din minutul 39 scorul final al meciului castigat de Saint-Etienne cu 2-0 pe terenul lui Nice, sambata, in etapa a 14-a din Ligue 1.
Sinama-Pongolle a deschis scorul in minutul 25, iar Zouma a majorat avantajul verzilor cu sase minute inaintea pauzei, dupa un corner executat de Nicolita.

Zouma, jucator in varsta de doar 17 ani, a marcat astfel primul sau gol in prima liga franceza.

Gazdele de la Nice au terminat meciul cu trei jucatori mai putin pe teren, dupa ce portarul columbian Ospina (22'), gabonezul Mouloungui (29') si argentinianul Civelli (85') au fost pe rand eliminati din joc.

Pentru Nicolita a fost al doilea meci bifat de la inceput si pana la sfarsit, dupa cel cu Montpellier cand de altfel a si marcat primul sau gol in tricoul lui Saint-Etienne.

Nicolita a ajuns astfel la trei meciuri ca titular de la sosirea in Franta. In prima luna dupa transferul de la Steaua, internationalul roman nu a prins decat doua meciuri si acelea din postura de rezerva.