FC Arges neinvinsa

Obisnuita sa guste din cupa amara a infrangerii in tur, FC Arges s-a dezlantuit in Cipru. Dupa ce a remizat cu campioana Cehiei, Banik Ostrava, pitestenii au invins azi in al doilea meci pe FC Seul cu scorul de 2-1, rezultate care se adauga celor doua victorii si trei egaluri din primul sejur cipriot.
Impotriva Seulului, formatie clasata pe locul al patrulea in campionatul sud-coreean, Cartu a folosit o formula de echipa care pare ca va fi cea ideala, singura veriga lipsa fiind Emil Dica, usor accidentat. Tehnicianul oltean a pus pe picioare si pe cativa dintre jucatorii care incepusera sa se prafuiasca sub vechiul mandat: Marius Radu, Liviu Negoita si Ciprian Tanasa.

Victorie clara
FC Arges a intrat in avantaj inca din minutul 23, cand Tanasa a speculat o neintelegere in mijlocul careului coreean. Alb-violetii au continuat sa se afle la conducerea meciului pana la pauza, timp in care adversarii nu s-au apropiat de poarta lui Bogdan Vintila.

In partea a doua, Domocos a creat o faza spectaculoasa, incursiunea sa soldandu-se cu lovitura de la 11 metri. Bilasco a transformat-o, si astfel scorul a urcat in minutul 50. Asiaticii au redus din handicap noua minute mai tarziu, scorul ramanand nemodificat pana in minutul 90.

Tanasa e golgheter in amicale
Ciprian Tanasa a regasit pofta de a marca sub comanda unuia dintre cei mai buni atacanti pe care i-a avut Romania, Sorin Cartu. Acesta a stiut sa-i trezeasca instinctele adormite ale lui Tanasa si sa-l readuca in prim-plan. In meciul cu FC Seul, Ciprian Tanasa a marcat al patrulea gol din cele sapte disputate de FC Arges in Cipru, fiind de departe golgheterul echipei.

FC Arges - FC Seul 2-1 (1-0)
C. Tanasa (23), Bilasco (50-penalty)
FC ARGES (in prima repriza): Vintila - Chita, M. Radu, Marincau, Negoita - Prepelita, Danciu, M. Sava, Dobre - C. Tanasa, Bilasco.
Au mai evoluat: Preda - Somcherechi, Baicu, Domocos, Crivac, Ad. Ionescu, Vrajitoarea, Verdes, Nastasie