CFR Cluj obține prima victorie în Bănie după trei ani

În ultimul meci al etapei a 6-a din playoff, în Liga 1, CFR Cluj s-a impus în deplasare contra Universității Craiova, cu 1-0.

Așa am trăit Universitatea Craiova - CFR Cluj

Daniel Bîrligea a marcat unicul gol al meciului, în minutul 71, cu un șut din interiorul careului la mingea întoarsă de grecul Tachtsidis.

CFR Cluj a fost echipa mai bună în debutul întâlnirii și a ratat prima ocazie prin Mogoș, în minutul 30, șutul acestuia fiind respins de portarul gazdelor, Popescu.

Replica oltenilor a venit după cinci minute la șutul lui Markovic deviat de un adversar. Portarul Sava a intervenit în doi timpi.

Mogoș a ratat o mare ocazie în debutul părții secunde, când a tras peste poartă dintr-o poziție ideală în careul advers.

Același Mogoș a trimis apoi în fața porții pentru apariția lui Otele, dar acesta n-a reușit să reia în poartă.

Tachtsidis s-a văzut și el la finalizare în minutul 67, fără însă a avea mai multă inspirație la finalizare.

În cele din urmă grecul a ajuns in extremis la o minge trimisă în careu și a întors balonul pentru finalizarea lui Bîrligea.

Otele a avut șansă să închidă conturile în minutul 80, când a reluat cu capul pe lângă poartă din centrarea lui Deac.

CFR Cluj câștigă după trei ani în deplasare cu Universitatea Craiova, echipă pe care o egalează în clasament.

Cu acest rezultat cele două echipe au ieșit sută la sută din lupta pentru titlu, dacă mai putea fi vorba de așa ceva, fiind la 12 puncte în urma liderului FCSB, cu patru etape rămase de disputat din actualul sezon.

Caseta tehnică

Univ.Craiova: L. Popescu – Vlădoiu (Pyry 73), Zajkov, Badelj, Bancu – Al. Creţu, Mekvabishvili (Cîmpanu 73) - Baiaram, Houri (Ndong 82), A. Ivan – J. Markovic (Căpăţână 70). Antrenor: Constantin Gâlcă.

CFR Cluj: R. Sava - Camora, Kresic, Boben, Mogoş - Muhar, K. Keita, Tachtsidis (Avounou 79) – Deac (C. Manea 89), P. Michael (Bîrligea 68), Otele. Antrenor: Francisc Dican.

Cartonaşe galbene: Căpăţână 80 / Deac 42, Muhar 54, C. Manea 90+4.

Arbitri:  Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Marius Marica.