Astra revine de la 0-2 si scoate un egal cu Dinamo in inferioritate numerica

Final tensionat de partida sambata seara in Stefan cel Mare intre Dinamo si Astra Giurgiu. "Cainii" au condus cu 2-0 si au avut un om in plus din minutul 58, dar in final campioana a reusit sa smulga in extremis un punct printr-un penalty acordat in minutele prelungiri, in meciul incheiat 2-2.

Dinamo a inceput mai bine meciul si Lazar a trimis in bara dupa doar un sfert de ora de la primul fluier al centralului Cristi Balaj.

Scorul a fost deschis in minutul 34 la o grava eroare a funadsului central Fabricio. Acesta i-a pasat practic lui Nemec si atacantul slovac l-a invins pe Lung cu un sut bine plasat.

Acelasi Nemec avea sa rateze dubla in finalul primei reprize cu un sut in forta respins in extremis de Lung.

Dinamo si-a dublat avantajul la sapte minute dupa pauza prin Hanca dupa o faza de atac in care gazdele si-au creat o superioritate numerica pe tranzitia ofensiva. Hanca a primit de la Palic si l-a executat pe Lung cu un sut in forta.

Sase minute mai tarziu dezastrul se profila pentru Astra dupa ce Junior Morais a primit cartonasul rosul direct in urma unor jigniri aduse centralului Balaj.

La 2-0 si cu un jucator in plus Dinamo a incercat sa tina de minge, iar Astra a venit in fata obtinand o lovitura libera din care avea sa reduca din diferenta la Sutul lui Sapunaru.

[news-121627]

Lovitura libera acordata dupa un hent stupid comis de Gnohere aproape de linia careului de 16 metri. Mingea sutata de Sapunaru a trecut la limita linia portii si golul a fost validat la semnalizarea tusierului Vladimir Urzica.

Impulsionati de gol cei de la Astra s-au aruncat in atac si in al treilea din cele patru minute suplimentare Romario a ciupit balon in fata portarului Penedo, dupa care a cazut secerat in duel cu acesta. Nicoara a transformat lovitura de la 11 metri si a salvat remiza pentru Astra.

Dinamo rateaza sansa urcarii pe locul patru, in timp ce Astra incepe sa avanseze spre playoff.