ASA invinge Brasovul si este la 4 puncte de liderul Ligii 1

ASA Tirgu Mures a castigat partida de pe teren propriu cu FC Brasov, scor 1-0, pe fondul unei prestatii economicoase in care Ianis Zicu s-a numarat printre putinii elevi ai lui Ciobotariu care au stralucit, alaturi de Claudiu Bumba. A fost prima victorie in Liga 1 obtinuta de ASA in duelurile directe cu FC Brasov. Mijlocasul ofensiv al muresenilor a fost decisiv, oferind si cel putin alte doua pase de mare fotbalist. Si la propriu, daca e sa tinem cont de cele cateva kilograme in plus pe care le poseda. Bumba si Axente au ratat desprinderea, in timp ce brasovenii au avut la randul lor o faza importanta, in prima repriza, cand Novakovic a reluat in portarul Stancioiu din cativa metri.

Claudiu Bumba putea deschide scorul in primul sfert de ora, dupa o pasa pe culoar primita de la Zicu. Internationalul de tineret a scapat singur spre poarta aparata de Iacob si a reluat imprecis din centrul careului.

In minutul 17, argentinianul Nicolas Gorobsov a trimis puternic din lovitura libera, insa pe directia aceluiasi Iacob, care nu a intampinat probleme in a retine de langa bara din dreapta.

Cea mai mare ocazie a primei parti, insa, s-a consumat la poarta aparata de Stancioiu. Cristian Ganea a centrat excelent din faza fixa, iar Novakovic, din 6 metri, nu a putut sa reia cu capul in plasa. Stancioiu a scapat cu mult sansa dupa ce croatul l-a luat la tinta din apropiere.

Ianis Zicu a fost ceva mai precis la finalizare, in minutul 43, cand a deschis scorul dintr-o faza similara. Sepsi centrat de pe partea stanga, iar mijlocasul ofensiv al gazdelor a reluat imparabil cu capul de langa Cristian Ganea.

Inainte sa fie inlocuit cu bulgarul Manolov, Mircea Axente a primit o noua pasa geniala de la Ianis Zicu, a treia a serii, pe care insa nu a fost capabil sa o converteasca in gol.

Vlad Botia a prins in jur de 10 minute pe teren, la primul sau meci pe prima scena.

La urmatoarea faza, senegalezul Ousmane N'Doye a fost eliminat de centralul George Gaman pentru o intrare criminala la mijlocul terenului asupra unuia dintre cei mai fair-play jucatori pe care ii are Liga 1, Marian Constantinescu.

ASA Tirgu-Mures: Stancioiu - Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi - N'Doye, Gorobsov - Zicu (J. Szekely 78), Voiculet (Gonzalez 81), Bumba - Axente (Manolov 58)

Rezerve: Viciu, L. Gonzalez, Manolov, Hanca, Szekely, Martins, Goga

FC Brasov: Fl. Iacob - G. Matei (B. Straut 68), Novakovic, L.Goian, Cr. Ganea - Juric (V. Botia 86), Zlomislic - Constantinescu, Aganovic, Bencum - Tara (D. Barna 57)

Rezerve: Mutu, Straut, Artjunin, Moraru, Ciocalteu, Barna, Botia

Arbitru: George Gaman (Craiova)

Cartonase galbene: Gorobsov 44/ G. Matei 51, Novakovic 90+2, Barna 90+4

Cartonase rosii: N'Doye 87

Stadion: Trans-Sil (Tirgu Mures)