Academica Clinceni - FC Botosani 4-3. Gazdele au revenit de la 0-2 si 1-3

Victorie spectaculoasa obtinuta de Academica Clinceni, vineri seara, in partida cu FC Botosani din deschiderea etapei a 8-a in CASA Liga 1 Playoff.

Condusa pe teren propriu de FC Botosani cu 2-0 si 3-1, echipa pregatita de Ilie Poenaru a revenit spectaculos si a obtinut in extremi victoria.

Al doilea succes obtinut de ilfoveni in playoff.

FC Botosani a deschis scorul in minutul 5 in urma unui autogol din partea lui Achim. Acesta a incercat o pasa simpla la portar, dar n-a facut decat sa inscrie in propria poarta.

Ongenda a dublat avantajul moldovenilor in minutul 16 dupa o patrundere pe partea dreapta. Acesta a trecut usor de Gardos si a marcat cu un sut la coltul scurt.

Bulgarul Chandarov a redus din diferenta la jumatatea primei reprize, minutul 22, cu o scarita din 9-10 metri dupa o patrundere pe contraatac.

Botosaniul a refacut diferenta de doua goluri in minutul 45 prin Papa dupa o centrare a lui Rodriguez din corner.

Markovic a marcat pentru 2-3 in minutul 71 cu o reluare din apropierea careului mic. O faza pornita dintr-o aruncare de la margine.

Patru minute mai tarziu Chunchukov a adus egalitatea pe tabela cu o lovitura de cap dintr-o centrare de pe flancul stang.

In minutul 86 cei de la Academica Clinceni au marcat golul victoriei prin acelasi Markovic. Centrare din dreapta de la Cordea si Markovic a reluat in poarta din pozitie centrala.

Academica Clinceni: A. Ureche - F. Achim, Bilali, F. Gardoş (Patriche '31), Pîrvulescu - Cebotaru (Moulin '46), Cascini - A. Popa (Cr. Tănase '46), Ciandarov (Markovici '63), Cordea - R. Rusescu (Ciunciukov '63). Antrenor Ilie Poenaru;

Botoşani: Hankic - Patache, Chindriş, Meleke, A. Şeroni - E. Florescu, Rodriguez, E. Papa (M. Roman '63) - Ongenda (Aşkovski '72), D. Croitoru (Tîrcoveanu '21, Holzmann '72), Al Mawas. Antrenor Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Cascini 30, Moulin '90+2.

Arbitri: George Găman - Adrian Popescu, Vlad Bârlădeanu - Rareş Vidican.