Fotbal International

Victorie de rasunet pentru Dan Petrescu in Rusia

Dinamo Moscova, echipa pregatita de tehnicianul român Dan Petrescu, a obtinut duminica o victorie magnifica în derby-ul capitalei Rusiei cu Spartak Moscova.

Formatia ”Bursucului” s-a impus cu un categoric 5-1 pe Lujniki din Moscova, unde cu doar câteva zile în urma au evoluat ”extraterestrii” de la FC Barcelona.

Kokorin (2), Noboa si Semshov (2) au marcat golurile celor de la Dinamo Moscova, în timp ce Dzyuba a marcat golul de onoare al celor de la Spartak în prelungirile partidei.

Mijlocasul Adrian Ropotan a început meciul ca rezerva si a fost introdus în teren în minutul 85 în locul maghiarului Dzsudzsák.

Pentru Dinamo Moscova a fost a opta victorie în 17 etape, echipa lui Dan Petrescu navigând în continuare la mijlocul clasamentului.

Oficialii echipei Spartak l-au demis dupa meci pe antrenorul spaniol Unay Emery la doar sase luni dupa ce fusese numit la cârma echipei moscovite.