Fotbal International

FC Barcelona castiga Cupa Regelui Spaniei in prelungiri cu Sevilla si intra in istoria fotbalului spaniol

La capatul a doua ore intense de fotbal, FC Barcelona a cucerit a 28-a Cupa a Regelui Spaniei din palmares cu 2-0 dupa prelungiri. Scorul a fost egal, 0-0, dupa primele 90 de minute.

Lionel Messi a pasat decisiv la ambele goluri ale formatiei sale. Mai intai a ridicat mingea pentru golul marcat de fundasul stanga Jordi Alba in minutul 97. O finalizare la coltul lung din partea acestuia.

In minutele de final Messi l-a gasit ideal pe Neymar cu o pasa la firul ierbii si brazilianul a inchis practic tabela.

Meciul programat pe arena Vicente Calderon a avut trei eliminati, doi la Sevilla si unul la Barcelona.

Echipa catalana a ramas in inferioritate numerica din minutul 36, cand Mascherano a primit cartonasul rosu.

Echilibrul numeric a fost restabilit in minutul 90+2. Banega de la gruparea andaluza a fost si el trimis mai repede la cabine.

In prelungiri Carrico de la Sevilla a fost si el eliminat cu putin inainte de golul secund al catalanilor dupa un fault asupra lui Messi. Jucatorul andaluz a protestat la adresa arbitrului si a primit rosu pentru comentarii.

Barcelona devine astfel prima echipa din fotbalul spaniol care izbuteste doua eventuri la rand.

Barcelona: Ter Stegen; Alves, Pique, Mascherano, Alba; Busquets, Rakitic (Mathieu 46), Iniesta; Messi, Suarez (Rafinha 57), Neymar

Sevilla: Rico; Mariano (Konoplyanka 80), Carrico, Rami, Escudero; Krychowiak, Iborra; Coke, Banega, Vitolo; Gameiro (Llorente 106)

Arbitru: Del Cerro Grande