Fotbal International

Campionatul Moldovei: Victorii pentru Sheriff ºi Zimbru

Zimbru Chiºinau a invins-o pe Dacia Chiºinau, cu scorul de 2-0, in derby-ul etapei a doua din Divizia Naþionala. In componenþa multiplei campioane a Moldovei au figurat 8 romani, 2 armeni ºi un singur moldovean - Maxim Franþuz. Zimbru a deschis scorul deja in minutul 2.
Zimbru Chiºinau a invins-o pe Dacia Chiºinau, cu scorul de 2-0, in derby-ul etapei a doua din Divizia Naþionala. In componenþa multiplei campioane a Moldovei au figurat 8 romani, 2 armeni ºi un singur moldovean - Maxim Franþuz. Zimbru a deschis scorul deja in minutul 2. Cornerul executat de capitanul Mircea Stan, a urmat traseul Dobre - Popescu - Petrosean, armeanul inscriind din 2 metri. In minutul 19, Franþuz a patruns in careu ºi i-a pasat lui Filip Popescu, insa Dacia a fost salvata de Mardari. Cea mai clara oportunitate a dacilor s-a consumat in minutul 37. Ghenadie Orbu a ºutat din voleu, insa portarul Ionuþ Irimia a intervenit salvator. Zimbru a reuºit desprinderea pe tabela de marcaj cu doua minute inainte de final. Dupa o nesincronizare in defensiva echipei lui Emil Caras, Maxim Franþuz l-a lasat fara replica pe goalkeeperul Alexandru Chirilov. La faza imediat urmatoare, Sergiu Chirilov l-a servit ideal pe acelaºi Franþuz, insa internaþionalul de tineret a ratat incredibil. In celelalte doua meciuri ale etapei, Sheriff a invins-o pe Politehnica, cu 4-0, prin golurile marcate de ganezul Samuil Yeboah (hat-trick) ºi Alexei Kuciuk, iar Tiligul Tiraspol a caºtigat surprinzator pe terenul lui Nistru Otaci, cu 1-0, graþie golului marcat in minutul 32 de romanul Croitoru. Partida dintre Dinamo Bender ºi FC Tiraspol este programata pentru maine. Etapa cu numarul 3 se va juca duminica, cand va avea loc ºi prima ciocnire din acest sezon dintre eternele rivale Zimbru ºi Sheriff. Jocul va avea loc la baza "Zimbru", cu incepere de la ora 17:00.