Fotbal European

Primul trofeu ratat de Manchester City in 2021

Echipa Manchester City a ratat sansa de a-si trece in cont patru trofee la finalul actualului sezon. Ar fi fost o premiera in istoria fotbalului european.

Prima ratare a venit in Cupa Angliei, unde "cetatenii" au fost eliminati in semifinale de Chelsea.

Londonezii s-au impus, cu 1-0, prin golul marcat de Hakim Ziyech.

Acesta a transformat in gol pasa oferita de Timo Werner la zece minute dupa pauza.

Jucatorul transferat de la Ajax mai avusese la 0-0 un gol anulat pentru offside.

Manchester City n-a avut energie si aceasta s-a vazut din plin in exprimarea din joc.

Nu mai putin de opt modificari a operat antrenorul Pep Guardiola fata de returul sferturilor de finala cu Borussia Dortmund din Champions League.

In plus, Guardiola l-a pierdut in partea secunda a meciului cu Chelsea si pe Kevin De Bruyne, accidentat.

Portarul Kepa Arrizabalaga a salvat-o pe Chelsea in prelungiri la lovitura de cap a lui Rodri.

Leicester City si Southampton se dueleaza in cealalta semifinala.

Pentru Manchester City mai raman trei obiective in actualul sezon: titlul in Premier League, Cupa Ligii Angliei (finala cu Tottenham e programata pe 25 aprilie) si Champions League (semifinala cu PSG).