Fotbal European

Juventus in semifinalele Cupei Italiei

O noua seara de magie fotbalistica oferita de Juventus Torino, echipa calificata in careul de asi in Cupa Italiei.

Formatia din Piemont a trecut de AS Roma pe teren propriu, cu 3-1, printre marcatori numarandu-se si Cristiano Ronaldo.

Juventus a rezolvat inca din prima repriza soarta meciului, marcand cele trei goluri prin Cristiano Ronaldo (26), Betancour (38) si Bonucci (45).

Roma avea sa reduca din diferenta la cinci minute dupa pauza printr-un autogol pus in carca veteranului Buffon.

Portarul lui Juventus s-a revansat in minutul 56, cand l-a blocat providential pe Florenzi. O faza care putea relansa partida.

Acelasi Buffon a respins in extremis reluarea cu capul a lui Kolarov in prelungirile partidei.

Juventus joaca in semifinale cu invingatoarea dintre Milan si Torino, echipe care se vor infrunta pe 28 ianuarie pe San Siro.