Fotbal European

Barcelona s-a calificat cu emotii in semifinalele Cupei Spaniei

Echipa catalana a trecut la limita pe teren propriu de Real Sociedad intr-unul dintre sferturile de finala programate miercuri seara.

Unicul gol al meciului de pe Nou Camp a fost marcat de francezul Ousmane Dembele, in minutul 52.

La 0-0, in prima repriza, Barcelona a avut un gol anulat de VAR pentru o pozitie de offside la De Jong, desi marcatorul Lewandowski se afla regulamentar in teren.

Oaspetii au avut la randul lor o bara prin Kubo, in minutul 30, dar din minutul 41 echilibrul numeric s-a rupt odata cu eliminarea lui Mendez.

Chiar si in inferioritate numerica, Real Sociedad a ratat o sansa uriasa de gol prin norvegianul Sorloth. Acesta a ratat cu poarta goala o ocazie care ar fi putut duce la egalarea scorului.

Ter Stegen s-a remarcat in finalul meciului cu doua interventii salvatoare si Barcelona face pasul spre semifinale.

Acolo unde a ajuns si Osasuna dupa 2-1 cu Sevilla in urma prelungirilor.

Joi seara se vor disputa celelalte doua sferturi: Valencia - Athletic Bilbao si Real Madrid - Atletico Madrid.