Echipa Nationala

Romania invinge Bosnia si face un pas mare spre calificarea la Campionatul European de tineret

Sursă foto: frf.ro

Nationala sub 21 de ani a Romaniei a invins echipa similara a Bosniei-Hertegovina, cu 2-0 (1-0), intr-un meci disputat la Ovidiu in preliminariile Campionatului European gazduit in 2019 de Italia.

Adrian Petre a deschis scorul in prima repriza, minutul 16, cu o deviere dupa o centrare din flancul drept.

Trei minute mai tarziu tricolorii mici au trecut pe langa golul doi la o actiune rapida finalizata de Coman cu sut peste poarta din alergare.

Tricolorii au risipit suspansul in minutul 70, cand Ianis Hagi a marcat cu un sut direct din corner. Un gol senzational prin care Romania si-a securizat victoria punand mana pe trei puncte care ne aduc mai aproape de turneul final.

Romania mai are de jucat cu Liechtenstein si Tara Galilor, ambele meciuri pe teren propriu.

România: I. Radu - Boboc (Ciobanu '74), Rus, Paşcanu, Ştefan - Oaidă, Cicâldău (M. Dulca '85) - Man, I. Hagi, Fl. Coman (Măţan '69) - Ad. Petre. Antrenor Mirel Rădoi;

Bosnia-Herţegovina: Trkulja - Memija, Mihojevici, Radeljici, Kadusici - Cavar, Loncar (Hadziahmetovici '78) - Kuzmanovici (Catakovici '59), Gojak, Menalo (Peco '71) - Demirovici. Antrenor Vinko Marinovici.

Cartonaş galben: Memija '42;

Arbitru: François Letexier (Franta).