Echipa Nationala

El este primul marcator roman la Cupa Mondiala si are un gol in Top 10 al celor mai rapide goluri din istorie

Romania a participat la Cupa Mondiala 1930, prima editie a unui turneu final de fotbal, si a marcat un gol in minutul 1 al primul sau meci. Acesta a ramas si acum in Top 10 al celor mai rapide goluri din istoria mondialului.

Romania a jucat primul meci de la CM Uruguay 1930 contra echipei din Peru, pe 14 iulie.

Tricolorii au castigat cu 3-1, iar primul gol al partidei a fost cel al lui Adalbert Desu. Acesta a inscris in minutul 1, mai precis secunda 50. Conform spuselor vremii, a marcat cu un sut de la aproximativ 30 de metri.

Desu, primul marcator din istoria Romaniei la Cupa Mondiala, a detinut recordul celui mai rapid gol pana in anul 1934, cand s-a marcat in secunda 25 a unui meci.

Chiar si asa la 86 de ani distanta, Desu a ramas cu golul sau din meciul cu Peru pe locul 10 in clasamentul celor mai rapide goluri din istoria Cupei Mondiale. Pe locul 1, cel mai rapid gol, este cel inscris de Hakan Sukur (Turcia), in finala mica a Cupei Mondiale 2002.

Desu avea doar 21 de ani cand a inscris golul. In 1938, la doar 28 de ani avea sa moara din cauza unei pneumonii, o boala pe care nu a putut sa o invinga desi a luptat cu ea timp de patru ani.

Dupa editia inaugurala din 1930, Romania a mai participat la inca doua consecutive de Cupa Mondiala, cele din 1934 si 1938. Apoi a stat pana in 1970 pentru un al patrulea turneu final. Au urmat 20 de ani de asteptare pana la turneul din 1990, urmat de cele din 1994 si 1998, acesta din urma fiind si ultimul la care Romania s-a calificat.

Romania a participat la 7 editii de Cupa Mondiala din cele 20 organizate pana in prezent.