Beckenbauer: "Chelsea este campioana pe merit"

Franz Beckenbauer, presedintele de onoare al clubului Bayern Munchen, a recunoscut dupa finala pierduta dramatic de bavarezi ca Chelsea a meritat sa castige trofeul Ligii Campionilor.
Desi admite ca Bayern a fost echipa mai buna prin prisma jocului aratat in timpul finalei, Beckenbauer considera ca Chelsea este o campioana justa.

“Englezii nu au nicio vina ca Bayern a irosit ocaziile pe care le-a avut in timpul jocului, inclusiv un penalty.

“Bayern a fost echipa mai buna in timpul partidei, dar Chelsea este castigatoarea pe merit a Ligii Campionilor”, a spus Beckenbauer la postul german SAT 1.

Chelsea a castigat in premiera Liga Campionilor dupa ce a invins pe Bayern cu 5-4 in urma loviturilor de departajare chiar pe terenul rivalei din Munchen. La finalul celor 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, rezultat care s-a mentinut si dupa cele doua reprize suplimentare.