Snooker

Inca un favorit si-a facut bagajele la Masters

Sursă foto: twitter.com/livesnooker

Prima zi a turneului Masters de la Londra s-a incheiat, duminica tarziu in noapte, cu o alta surpriza.

Galezul Ryan Day l-a invins pe scotianul John Higgins, cu 6-5, dupa ce multiplul campion mondial a condus la un moment dat, cu 3-1, si parea in controlul partidei.

Dupa pauza Day a controlat autoritar intalnirea, intorcand spectaculos rezultatul dupa trei jocuri la rand in care Higgins a adunat doar 10 puncte pe tabela!

In acest timp Day facea legea la masa cu break-uri de 52, 111 si 83 de puncte.

Unul dintre frame-urile cheie ale meciului a fost al 9-lea, adjudecat de Ryan Day la mare lupta, la bila neagra inclusiv, dupa o batalie tactica de 36 de minute!

S-a ajuns in decisiv unde Day nu i-a dat nicio sansa lui Higgins, impunandu-se in urma unui break de 128 de puncte.

Day isi va afla adversarul din sferturi, luni dupa-amiaza, in urma disputei dintre englezii Ronnie O’Sullivan si Stuart Bingham. Meciul incepe la ora 15:00.

Tot luni se mai disputa, in sesiunea de seara de la ora 21:00, partida Ding Junhui - Jack Lisowski.