Handbal

Romania, campioana mondiala universitara la handbal masculin

Nationala masculina universitara de handbal a Romaniei a cucerit, duminica, titlul mondial dupa o finala castigata cu Coreea de Sud, scor 28-20.

Romania a obtinut astfel al saptelea titlu mondial universitar la handbal, primul dupa 29 de ani.

Ionut Iancu, portarul nationalei Romaniei, a avut o evolutie remarcabila in finala, reusind nu mai putin de 22 de parade salvatoare.

Coreea de Sud nu s-a putut apropia niciun moment la mai putin de patru goluri in finala de duminica.

Semifinala cu Spania

Nationala masculina universitara a Romaniei s-a calificat in finala Campionatului Mondial din Spania dupa victoria obtinuta in fata echipei gazda, cu 29-26.

Echipa antrenata de Petre Mihaila va intalni Coreea de Sud in finala programata duminica.

Coreea de Sud a invins Japonia in cealalta semifinala, cu 36-32 dupa prelungiri, la capatul celor 60 de minute regulamentare scorul fiind egal, 29-29.

La feminin, Romania a obtinut argintul la aceasta editie de Campionat Mondial Universitar.