Handbal

Înfrângere la scor pentru România în al doilea meci la Campionatul European

Revenită după 28 de ani la un Campionat European, naționala masculină de handbal a României a fost învinsă fără drept de apel de Spania, una dintre forțele handbalului european.

Ibericii au tranșat disputa cu 36-24 (17-12), la capătul unui meci în care tricolorii au rezistat doar jumătate de repriză.

România a condus în câteva rânduri în prima repriza, la un moment chiar și cu două goluri diferență, cu 5-3.

Ultima oară am fost la egalitate cu Spania pe tabelă la 8-8, după care ibericii au marcat șase goluri fără să primească vreunul și astfel meciul s-a rupt complet.

În partea secundă diferența de valoare dintre cele două echipe a fost și mai accentuată, diferența crescând la peste zece goluri.

România pierde al doilea meci în faza grupelor preliminare, după 31-24 în fața Austriei.

Fără nicio șansă de a obține calificarea în grupele principale, unde ajung primele două clasate, România mai are de jucat un meci împotriva celui mai puternic adversar din grupă, Croația, pe 16 ianuarie (19:00). Croația a învins Spania la zece goluri diferență.

În altă ordine de idei, Elveția a furnizat cea mai mare surpriză a turneului final găzduit de Germania, terminând la egalitate cu Franța, scor 26-26.