Handbal

HCM Baia Mare, victorie de rasunet in deplasare cu Viborg

Campioanele de la HCM Baia Mare au castigat, duminica, in deplasare, cu puternica Viborg (Danemarca) intr-un meci vital pentru ramanerea in cursa de calificare in sferturile Ligii Campionilor.

HCM Baia Mare s-a impus cu 31-30, dupa ce la pauza tabela arata cu 13-12 in favoarea campionelor Romaniei.

Gazdele de la Viborg au inceput mai bine si au condus in doua randuri la trei goluri diferenta, cu 3-0 si 7-4.

Echipa noastra a egalat scorul, 8-8 in minutul 22, iar in minutul 26 a preluat in premiera conducerea dupa un gol din poarta in poarta reusit de portarita Barbara Arenhart (11-10).

In partea secunda HCM Baia Mare a condus in permanenta pe tabela si a avut chiar doua goluri avans in mai multe randuri, 16-14, 22-20 si 23-21.

Momentul decisiv s-a consumat cu cinci minute inaintea finalului, cand HCM Baia Mare a scapat cu fata curata dintr-o dubla inferioritate numerica.

Portarita Paula Ungureanu a aparat o minge vitala, iar pe atac Eliza Buceschi a marcat pentru 31-29.

In urma acestui succes HCM a acumulat patru puncte sporindu-si sansele de calificare in sferturi.

HCM ocupa ultimul loc in Grupa 2 principala inaintea meciului de la Viborg.

Marcatoarele de la HCM Baia Mare: Barbara Arenhart (1 gol), Paula Ungureanu — Aneta Pirvut, Alexandra Do Nascimento (5), Eliza Buceschi (2), Lois Abbingh (6), Valentina Ardean Elisei (5), Anastasia Lobaci (2), Elena Gjeorgjievska (1), Ksenia Makeeva (2), Timea Tatar, Ekaterina Davidenko (3), Camilla Herrem (4). Antrenor: Tone Tiselj (Slovenia).

Larvik a iinvins pe IK Savehof, cu 25-20 (vineri), iar Gyori Audi ETO KC a trecut de Metz Handball, cu 31-27 (sambata), in celelalte doua meciuri din Grupa 2 Principala.

Classamentul arata astfel: 1. Larvik (14 puncte), 2. Gyori Audi ETO KC, 12 p, 3. Viborg HK, 5 p, 4. Metz Handball, 4 p (-3), 5. HCM Baia Mare, 4 p (-22), 6. IK Savehof, 3 p.

HCM Baia Mare va juca acasa in etapa urmatoare cu IK Savehof, pe 1 martie.