Motociclism

Suspans până la capăt în MotoGP. Martin strânge clasamentul după victoria obținută la sprint

Doar 14 puncte au mai rămas între italianul Francesco Bagnaia (Ducati) și spaniolul Jorge Martin (Pramac) înaintea cursei finale a sezonului în MotoGP.

Martin s-a impus în cursa de sprint programată, sâmbătă, pe circuitul Ricardo Tormo din Valencia și a recuperat șapte puncte din ecartul de 21 care îl separa de liderul ierarhiei generale, Francesco Bagnaia.

Pentru Martin este a opta victorie în cursele de sprint din acest sezon.

Podiumul cursei de sprint a fost completat de sud-africanul Brad Binder (KTM) și de spaniolul Marc Marquez, pilot aflat la ultimul week-end de cursă alături de constructorul Honda.

Bagnaia a mers prudent și s-a mulțumit cu locul cinci, rezistând în ultimele tururi atacurilor venite din partea lui Fabio Di Giannantonio, pilotul echipei Gresini în fața căruia a pierdut victoria la Losail.

Duminică, de la ora 15:00, va avea loc ultima cursă a sezonului în MotoGP, una care va decide pasionanta luptă pentru titlul între Bagnaia și Martin.