Motociclism

Jorge Martin a câștigat la Portimao și e noul lider din MotoGP

Spaniolul Jorge Martin a obținut victoria în cursa MotoGP din cadrul Marelui Premiu de Motociclism al Portugaliei.

Echipierul de la Pramac Ducati s-a instalat la conducere imediat după startul care l-a avut în pole position pe italianul Enea Bastianini de la Ducati de uzină și n-a mai cedat șefia până la final.

Bastianini s-a mulțumit cu poziția secundă fiind devansat cu aproape o secundă.

Podiumul a fost completat de către debutantul spaniol Pedro Acosta de la echipa GASGAS Tech 3.

La cei 19 ani ai săi Acosta a devenit al treilea cel mai tânăr pilot care urcă pe podium la clasa MotoGP în istoria acestei categorii din Motomondialul de viteză.

Topul cinci de la Portimao a fost completat de cei doi echipieri de la KTM, Brad Binder și Jack Miller.

Cu trei tururi înaintea finalului Marc Marquez (Gresini Ducati) și Francesco Bagnaia (Ducati) s-au acroșat și au ieșit în decor.

Jorge Martin este noul lider al clasamentului general, cu 60 de puncte, fiind urmat de Brad Binder (42) și Enea Bastianini (39).